Czym jest knaga?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na aktywne spędzanie wolnego czasu, nie tylko podczas urlopu. Chodzi tutaj o jazdę na rowerze, rolkach, chodzenie po górach, pływanie i żegluga. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest knaga.

Co to jest knaga?

Jest to nic innego jak okucie, jakaś część, która oczywiście stosowana jest przede wszystkim na pokładach statków i służy do mocowania takielunku ruchomego: liny cumownicze, takielunek, zawiesi itp. Warto wspomnieć, iż knagi bardzo szybko, sprawnie i niezawodnie mocują linę i w szybkim tempie ją wypinają, gdy jest to oczywiście konieczne. Bloki mogą mieć różne kształty i sposoby łączenia.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów knagi:

  • zwykłą
  • zaciskową (klinową, rowkową, szczękową)

Ponadto warto wspomnieć, iż mocuje się je do wzmocnionej części pokładu, nadbudówki, masztu itp. Akcesoria do rozłupywania lekko obciążonych lin można znaleźć również na innych elementach, np. rumplu, bomie. Połączenie wciągarki i rowkowanej płyty antypoślizgowej skutkuje automatyczną wciągarką wleczoną. Lina została nagle użyta na większej żaglówce. Polerka może być również używana do cumowania. Podczas polerowania lina jest wielokrotnie owijana w „ósemkę”, co zapobiega jej naturalnemu poluzowaniu.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż ta część jest niezbędna między innymi w jachtach. Trzeba pamiętać, że muszą być wykonane z włókien roślinnych lub tworzywa sztucznego. Jest to bardzo ważny warunek gdyż takie liny ciasto się owijają. Co jest potrzebne. Jeśli ktoś ma zamiar kupić jacht to powinien wiedzieć, że musi jak najszybciej zaopatrzyć się w tą część, ponieważ jest ona niezbędnym wyposażeniem. Trzeba także pamiętać, że musi być to wykonane z włókien roślinnych lub tworzywa sztucznego, ponieważ to na nich najlepiej liny się zaciskają. Warto w internecie poszukać, ponieważ z pewnością istnieją sklepy, które oferują osprzęt jachtowy. A jeśli się na tym nie znamy to warto zatem poprosić o pomoc i radę fachowca.

Możesz również polubić…