Ugryzienie i jad kobry królewskiej

Kobra królewska uznawana za największego jadowitych węży. Określana jest tak, ponieważ osiąga ona wielkość do 5, 7 m długości i waży do 9 kg. Kobra ilość silnego jadu wytwarza stosownie do swoich rozmiarów.

Jad kobry królewskiej wydzielany jest poprzez parzyste gruczoły znajdujące się po bokach głowy. Gruczoły te połączone są z zębami za pomocą kanalików. Jad kobry królewskiej jest tak bardzo silny, że jednym ukąszeniem potrafiłaby ona zabić nawet dorosłego słonia. Aby uratować ugryzioną istotę, należy jak najszybciej podać surowicę. Jest to jedyny sposób aby skutecznie zadziałać przeciwko jadowi. W przypadku ugryzienia człowieka, musi oni jak najszybciej znaleźć się pod opieką medyczną, ponieważ może on umrzeć nawet w przeciągu kwadransa. Ukąszenie Kobry królewskiej prowadzi do śmierci w wyniku porażenia mięśni oddechowych. Możliwym jest, iż ból który odczuwany jest w przypadku dostania się jadu do organizmu może nastąpić po fakcie samego ukąszenia.
Kobra królewska jest gatunkiem bardzo agresywnym i przejawia dużo większą napastliwość od innych kobr. Kobry królewskie posiadają wrodzoną odporność, dzięki czemu jad innej kobry królewskiej nie jest w stanie jej zabić

Możesz również polubić…