Co to jest młóto i do czego się go używa?
Wydaje się, że zdecydowana większość ludzi nie wie co to jest młóto i raczej nie zawraca sobie nim głowy. O ile ktoś nie interesuje się piwowarstwem ani hodowlą zwierząt to raczej wiedza na temat młóta nie będzie w obszarze zainteresowań takiej osoby. Właściwie szkoda, bo młóto okazuje się być nie lada skarbem.
Kilka podstawowych informacji na temat młóta
W telegraficznym skrócie i w wielkim uproszczeniu można stwierdzić, że młóto jest tym, co powstaje podczas produkcji piwa, nazywając rzeczy po imieniu, jest to zwyczajny odpad, ale posiadający pewne wartości odżywcze. Są one uzależnione od tego, jakiego zboża użyje piwowar, ale pewne jest to, że młóto zawiera mnóstwo błonnika i białka, jak również to, że jest to produkt całkowicie pozbawiony cukrów. Z tych dwóch, jakże istotnych, powodów tak chętnie używa się tego surowca jako paszy dla zwierząt (najczęściej krów mlecznych i bydła opasowego) a także jako kompostu dzięki, któremu rośliny wspaniale rosną. Czasami można usłyszeć, że niektóre browary przetwarzają młóto na paliwo, służące do napędzania maszyn piwowarskich. Równie ciekawe jest to, że młóta można używać w kuchni – najczęściej do wypieku chleba, co wydaje się być najbardziej logiczne, ponieważ chleb nierozerwalnie kojarzy się ze zbożem. Jednak młóto może mieć jeszcze szersze zastosowanie kulinarne, z powodzeniem można używać go do:
-
naleśników,
-
falafeli,
-
panierki do mięs,
-
jako zamiennik mąki pszennej
Gdzie można kupić młóto?
Odpowiadając na to pytanie, przewrotnie można powiedzieć, że młóta nie można kupić w żadnym sklepie. Skąd w takim razie je wziąć? Można np. uwarzyć sobie piwo w domu, albo poszukać i poprosić znajomego, który jest piwowarem – amatorem (jak się okazuje coraz więcej ludzi chętnie warzy domowe piwa). Jeśli w otoczeniu nie ma nikogo takiego jest jeszcze jedna opcja, można udać się do lokalnego browaru lub poszukać młóta na forach internetowych dla pasjonatów piwowarstwa.
Jak można wykorzystać młóto?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wilgotne młóto w 75 proc. składa się z wody, dlatego idealnie nadaje się do naleśników, placków i ciastek. Za pomocą robota kuchennego można zmielić je na papkę o drobniejszych ziarnach. Niestety młóto nie jest produktem o długim terminie przydatności i trzeba je szybko zużyć. Sposobem na przedłużenie trwałości jest suszenie – można to zrobić w suszarce do grzybów i owoców lub mrożenie – najlepiej w woreczkach strunowych. Minusem mrożenia jest to, że takich ziaren nie da się później zmielić na drobną mąkę.
Najnowsze komentarze