Dlaczego warto wybrać miód lipowy?
Początki zawodowego pszczelarstwa sięgają działalności bartników. Wspinali się oni na drzewa w poszukiwaniu pszczelich ulów, skąd wydobywali miód. Sam miód był popularnym produktem w dawnych czasach, często używano go do różnych potraw albo spożywano bezpośrednio. Miód został wyparty przez masową produkcję cukru jako alternatywa słodkości. Jednak po kilkudziesięciu latach lekarze wykazali negatywny wpływ cukru na zdrowie człowieka, wtedy do łask zaczął powracać coraz częściej miód, który posiada nie tylko przyjemny smak, ale także wartości lecznicze i zdrowotne. Jednym z bardziej znanych rodzajów jest miód lipowy, dlatego warto przytoczyć jego walory.
Miód lipowy smak
Smak jest delikatny. Nie jest tak wyrazisty jak gryczany, różni się od niego również kolorem. Pierwszy jest jasny, drugi ciemny. Ze względów smakowych miód lipowy można stosować przy robieniu ciast, dobrze sprawdza się też w gorących napojach takich jak pyszne mleko z miodem, które pomaga wyleczyć przeziębienie albo herbata.
MIÓD LIPOWY – WARTOŚCI ODŻYWCZE
Ponad połowa miodu to cukry, pozostałą część stanowi woda. Obecne mikroskładniki to m. in. flawonoidy, natomiast składniki mineralne są o wiele mniejszym fragmentem tego produktu, dominuje wśród nich potas. Z witamin występują te z grupy B oraz witamina C. Zaletą miodu lipowego jest silne działanie antybakteryjne. Dzięki temu, poza grypą, można go stosować przy mocnym kaszlu, gorączce czy chorobach układu krążenia. Pomaga także przy bezsenności i łagodzi stres.
MIÓD LIPOWY – JAK POWSTAJE?
Jak nie trudno się domyślić pochodzi on z lipy. Pszczoły zbierają pyłek z tych roślin i zabierają go do swojego ula. Kiedy już miód dojrzeje, to pszczelarz przejmuje produkt i kontynuuje cały proces. Kwiaty lipy są rzadkie, przez co ten miód jest bardzo drogocenny. Po ukończeniu pracy miód ma jasną barwę, następnie po krystalizacji przybiera stałą konsystencję, co nadaje mu złocisty albo bursztynowy kolor, to powoduje, że smak staje się odrobinę gorzki.
Osoby zainteresowane powstawaniem miodu lipowego z domieszką spadzi odsyłamy do publikacji https://miodowewzgorze.pl/blog/jak-powstaje-miod/.
Najnowsze komentarze