Nauczanie zdalne – z jakich narzędzi korzystać?

Są sytuacje kiedy okoliczności zewnętrzne zmuszają do organizowania nauki według nowych zasad. Podstawowa forma nauki w postaci uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w szkolnych murach zamieniana jest w formę nauki zdalnej. Sposób prowadzenia nauki na odległość nie jest wynalazkiem czasu epidemii. Już od wielu lat np. w Australii wielu uczniów mieszkających o setki kilometrów od szkół korzysta ze zdalnej formy prowadzenia lekcji. Jeszcze zanim komputery i internet zagościły na dobre w szkołach, zdalna nauka prowadzona była z wykorzystaniem radiostacji.
W czasach kiedy niemalże w każdym domu znajduje się komputer, laptop, smartfon nauka zdalna nie jest już problemem. Aby lekcje mogły się skutecznie odbywać wystarczy korzystać z odpowiednich narzędzi znajdujących się w sieci.

Wykaz najbardziej przyjaznych narzędzi do nauki zdalne

Google Classroom

Intuicyjne narzędzie umożliwiające prowadzenie zdalnych lekcji. Nauczyciel może prowadzić zajęcia w formie telekonferencji. Dzięki tej aplikacji można tworzyć wirtualne klasy. Osoba prowadząca ma do dyspozycji narzędzie do zadawania i sprawdzania prac domowych. Classroom pozwala na jednoczesne wykorzystywanie takich narzędzi jak Gmail, dokumenty Google, kalendarz Google. Dzięki temu rozwiązaniu obie strony mogą aktywnie uczestniczyć w lekcjach czy innych zajęciach.

Dzwonek.pl

Kolejna platforma internetowa pozwalająca na prowadzenie zdalnej edukacji. Narzędzie do ręki użytkownikom szeroki zakres możliwości. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie klas, przesyłanie spersonalizowanych zadań skierowanych do pojedynczego ucznia czy grupy uczniów. Nauczyciel ma wgląd w odrobione i nieodrobione zadania domowe, duży dostęp do wybranych e-podręczników. Platforma jest darmowa i umożliwia bardzo intuicyjne korzystanie z niej.

Scholaris.pl

Portal skierowany do nauczycieli prowadzących nauczanie zdalne. Znaleźć na nim można gotowe materiały w jaki sposób prowadzić nauczanie zdalne, gotowe scenariusze lekcji, teksty, animacje, slajdy i wiele innych pomocnych materiałów. Program ten realizuje Ośrodek Rozwoju Edukacji, jest on częścią rządowego programu w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych Cyfrowa Szkoła

Microsoft Office 365 dla Edukacji

Darmowa wersja Office 365, bardzo rozbudowane narzędzie do wykorzystania współpracy nauczyciel-uczeń, umożliwiająca pracę on-line między innymi w zakresie komunikacji grupowej, udostępniania ekranu dla wszystkich i wiele innych możliwości.

www.gov.pl/cyfryzacja

Oficjalna strona Ministerstwa Cyfryzacji na której opublikowany jest poradnik jak organizować lekce on-line. Znajdują się tam również rekomendacje do korzystania z konkretnych bezpłatnych narzędzi ułatwiających codzienne prowadzenie nauczania zdalnego.

Youtube

Ogólnodostępny darmowy portal umożliwiający zamieszczanie materiałów wideo. Może on stanowić bardzo dobrą formę mobilizowania zwłaszcza starszej młodzieży do kreatywnego podejścia w prezentacji zadanych do realizacji prac.

Kahoot

Polska wersja bezpłatnej platformy umożliwiająca tworzenie interaktywnych quizów. Dzięki odpowiednim narzędziom udostępnionym na tej platformie stworzone quizy można również samodzielnie przeprowadzać. Aplikację można wykorzystywać na urządzeniach mobilnych.

Więcej na ten temat: twojtok.pl

Możesz również polubić…