Agresywni uczniowie
Częstym problemem z jakim boryka się współczesna szkoła jest agresja. Wpływ mediów, nieodpowiedzialne wychowanie w domu oraz indywidualne cechy charakteru powodują, że agresywni uczniowie stanowią wyzwanie dla nauczycieli.
Zdarza się, że agresja dotyczy dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Nie jest to jednak normą.
Zachowania nacechowane przemocą mogą powstać w wyniku chęci przypodobania się kolegom czy koleżankom. Agresywni uczniowie mimo iż nie zawsze pochodzą z dysfunkcyjnych środowisk, doświadczają w domu różnych sytuacji, które mogą je przerastać. Rozwód rodziców, chłód emocjonalny opiekunów lub ubóstwo mogą być przyczyną tego, że agresywni uczniowie zachowują się w ten sposób.
Kiedy mamy w klasie takie dziecko, w pierwszej kolejności powinniśmy nawiązać kontakt z rodzicami. Czasami może się okazać, że uczeń cierpi na niezdiagnozowaną chorobę o podłożu psychicznym. Są to co prawda dosyć rzadkie przypadki, wbrew temu co sądzi ogół społeczeństwa.
Inaczej ma się sprawa, gdy chodzi o dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W tym wypadku niemożliwe jest zakończenie działań na rozmowie z opiekunami. Agresywni uczniowie z patologicznych rodzin potrzebują pomocy psychologa, asystenta rodziny lub kuratora sądowego.
Nigdy nie wolno godzić się na agresywne zachowania u dzieci. Odpowiednie podejście do problemu, a nie spychanie go w imię zasady, że dziecko pójdzie do następnej szkoły czy klasy może pomóc uczniowi z deficytem w zakresie zachowania. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, jeśli otrzymują odpowiednią pomoc są w stanie nadrobić zaległości wychowawcze a nawet odnieść w życiu sukces.
Najnowsze komentarze