Co daje karta rowerowa

Karta rowerowa

Każde dzieco pomiędzy 10 a 18 rokiem życia powinno posiadać kartę rowerową, aby móc poruszać się samodzielnie po drogach. Poniżej 10 roku życia niezbędny jest nadzór osoby dorosłej. Zwolnione z posiadania karty rowerowej są osoby powyżej 14-tego roku życia, które posiadają uprawnienia jazdy na motorowerze oraz powyżej 16-tego roku życia, które posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub T.

Karta rowerowa co daje ? – przede wszystkim jest świadectwem ukończenia kursu dotyczącego bezpiecznej jazdy na drodze i znajomości przepisów ruchu oraz znaków drogowych. Kurs taki przeprowadzany jest w szkołach podstawowych w ramach zajęć z edukacji komunikacyjnej. Dzieci po jego ukończeniu piszą test teoretyczny, sprawdzający ich znajomość zasad ruchu i znaków drogowych, a następnie mają przeprowadzany test praktyczny na specjalnym placu manewrowym.
Karta rowerowa co daje ?To takie małe “prawo jazdy” – uprawnienie dziecka lub nastolatka do samodzielnej jazdy rowerem po drodze. Nieletniemu za jazdę bez karty rowerowej grozi kara grzywny. Za brak dokumentu przy sobie grozi kara w wysokości 250 zł.