Problemy z motoryką małą

W pierwszych klasach podstawówki dzieci miewają problemy z nauką pisania. Zaniedbania w początkowych latach życia dziecka oraz bagatelizowanie zjawiska prowadzą do tego, że problemy z motoryką małą odbijają się negatywnie w procesie edukacji.

 

Ćwiczenia motoryki małej powinniśmy rozpocząć od najmłodszych lat. Zadania muszą być dostosowane do wieku dziecka. Roczny maluch może wkładać klocki do sortera, uderzać młotkiem czy naciskać klawisze pianina. Problemy z motoryką małą nie będą miały miejsca, gdy damy dziecku do rączki odpowiednie kredki. Im dziecko mniejsze, tym przybory do pisania mogą być grubsze.
Ćwiczenia motoryki małej u uczniów wymagają więcej pracy. U starszych dzieci pewne nawyki są już utrwalone a ich zmiana może być czasochłonna. Jednak warto stosować i w tym przypadku ćwiczenia motoryki małej, ponieważ problemy z pisaniem będą przeszkodą w późniejszej edukacji.

 

Uczmy dzieci wiązać buty. Ta umiejętność jest doskonałym ćwiczeniem dla małych rączek. Mimo iż dla wygody wychowawcy zdarza się, że prosi się o zakup butów na rzepy, warto nauczyć pociechę wiązania sznurowadeł.
Problemy z motoryką małą mogą wynikać z zaniedbań, ale każde niedociągnięcie możemy zmodyfikować i spróbować naprawić. W sklepach możemy kupić specjalne nakładki na palce, które wspomogą ćwiczenia motoryki małej.
Nieprawidłowe trzymanie długopisu czy nieestetycznie wykonane prace plastyczne mogą być powodem wstydu i odrzucenia ze strony rówieśników. Kłopoty z motoryką mogą też skutkować obniżonymi stopniami.

Możesz również polubić…