Szkolny Konkurs Ortograficzny „Ortomaniacy”Regulamin Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Ortomaniacy”

1. Cele konkursu:
    • podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych,
    • wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych,
    • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
    • kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy,
    • bogacenie języka ojczystego,
    • rozwijanie zainteresowań tajnikami poprawnej polszczyzny,
    • wdrażanie do „zdrowej” rywalizacji,
  2. Zasady uczestnictwa
    • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV- VII
  3. Przebieg konkursu:
    1. Konkurs trwa od listopada 2017 do maja 2018 i przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – V i VI - VII.
    2. W trakcie trwania konkursu uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające znajomość wybranych reguł ortograficznych (pisownia wyrazów z rz, ż, u, ó, ch, h oraz pisownia wielkich i małych liter).
    3. W listopadzie, styczniu, marcu i maju uczniowie zgłaszają się do poszczególnych etapów konkursu u swoich nauczycieli języka polskiego.
    4. Uczniowie piszą dyktanda wg następującego harmonogramu:
      • listopad – pisownia wyrazów z „rz” i „ż”
      • styczeń – pisownia wyrazów z „ó” i „u”
      • marzec – pisownia wyrazów z „ch” i „h”
      • maj - pisownia małą i wielką literą
    5. Teksty dyktand uczniowie piszą na papierze formatu A-4, długopisem, nie używając korektora, błędnie napisaną literę skreślają znakiem x i umieszczają nad nią poprawny zapis.
    6. Nauczyciele poloniści sprawdzają prace według kryteriów oceny dyktanda zawartych w PSO.
    7. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze oceny w poszczególnych etapach, otrzymują punkty cząstkowe:
      • ocena celująca – 10 punktów
      • ocena bardzo dobra – 9 punktów
    8. Po ostatnim przeprowadzonym dyktandzie nastąpi zsumowanie punktów i wyłonienie „Szkolnego Mistrza Ortografii” w każdej kategorii wiekowej.