Od historii do współczesności

Polska, pomimo że posiada bardzo dobre zaplecze naukowe i co roku na rynek pracy wchodzi tysiące świetnie wykwalifikowanych specjalistów, nadal nie we wszystkich branżach może zagwarantować satysfakcjonujące zarobki. Wielu z nas, ciągle widzi lepsze perspektywy pracy na Zachodzie.

Dlaczego w Polsce nie jest jak na zachodzie Europy?

Po zakończeniu II wojny światowej, większość państw zachodniej Europy mogła szybko rozpocząć proces odbudowy gospodarczej. Nasze państwo, które było nią najbardziej dotknięte, po wojnie zostało podporządkowane systemowi komunistycznemu. Dopiero po ‘89 roku, ponad 40 lat po zakończeniu wojny, nasz kraj mógł zacząć stawać na nogi. Te zaległości, a także ograbienie w czasie wojny i wielkie zniszczenia po niej pozostawione, do dziś oddziałują na naszą współczesność. Polska dopiero w 2018 roku uzyskała status kraju rozwiniętego. Nadal jednak jest przed nami długa droga do dogonienia Zachodu.

Neutralność a gospodarka

Kiedy na ziemiach polskich coraz dochodziło do konfliktów, Szwajcaria pozostawała państwem neutralnym i stawiała na własny rozwój. Dzisiaj jest jednym z najbogatszych europejskich krajów, który kusi atrakcyjnymi stawkami. Może hasło: Szwajcaria praca, już Cię uwiodło i czekasz tylko na odpowiedni moment wyjazdu. Warto zwrócić uwagę, że Szwajcaria do dziś zachowuje swoją neutralność, pozostając choćby poza Unią Europejską. Jednak ten fakt, nie wpływa na ilość formalności potrzebnych przy załatwianiu pracy i pobytu. Szukając pracy w UE można wziąć pod uwagę Holandię – więcej tu.

Czy są jakieś minusy?

Oczywiście, nawet w kraju mlekiem i miodem płynącym nie obejdzie się bez trudności. Pierwszą, podstawową będzie bariera językowa. W Szwajcarii można spotkać się z co najmniej czterema językami z których najpopularniejszymi są niemiecki i francuski. Część pracodawców wymaga znajomości języka przeważającego w danym regionie. Jednak nawet znając któryś z nich, możemy mieć trudności z porozumieniem się, ze względu na dialekty. Warto też wspomnieć o gigantycznych kosztach utrzymania, dlatego wysoka pensja, szczególnie w pierwszych miesiącach, nie będzie wydawała się nam taka duża.

Nie da się jednoznacznie określić, czy zarabianie w Szwajcarii jest opłacalne. Każdy będzie miał na ten temat inne stanowisko, więc najlepiej jeśli marzysz o pracy w tym państwie, sam się o tym przekonaj!

Możesz również polubić…