Nauczanie początkowe

Pierwsze lata edukacji szkolnej są niezmiernie istotne. Kiedy dziecko trafia po raz pierwszy do szkoły przeżywa zazwyczaj duży stres. Szukanie miejsca w społeczności klasowej oraz wymogi takie jak siedzenie w ławce czy odrabianie lekcji stanowią nowe wyzwanie. Nauczanie początkowe odgrywa dużą rolę w kształtowaniu późniejszych nawyków szkolnych.

 

Doświadczony pedagog potrafi poprowadzić dzieci w ten sposób, aby przejście z przedszkolnej zerówki odbyło się w sposób płynny. Nazbyt drastyczne zmiany zniechęcają większość dzieci. Rola nauczyciela podstawówki polega nie tylko na wypełnianiu podstawy programowej, ale i na pomocy w adaptacji do rzeczywistości szkolnej.
Jedna z teorii zaleca jak najszybsze wdrożenie ucznia w obowiązki. Takie nauczanie początkowe wiąże się z pracami domowymi od pierwszych dni września. Najpierw są to proste prace typu kolorowanie. Wraz z upływem czasu poziom trudności rośnie. Ważna jest w tym wszystkim rola nauczyciela podstawówki, aby umiał odpowiednio dobierać zadania domowe.

 

Innym sposobem jest zwiększenie ilości obowiązków, a także przywilejów, tuż po pierwszym półroczu. Uczniowie otrzymują wówczas więcej swobody. Jeśli nauczanie początkowe odbywa się na piętrze szkoły, dzieci mogą dostać przyzwolenie na samodzielne dotarcie do klasy.
Rola nauczyciela podstawówki jest kluczowa. Co prawda pewne przyzwyczajenia czy niedociągnięcia powstałe w wieku przedszkolnym ciężko jest zmienić, ale nauczanie początkowe może w pewien sposób zmniejszyć wpływ złych nawyków.
Odpowiednia zachęta taka jak naklejki motywacyjne, cukierki czy pochwałą słowna sprawią, że dzieciom będzie łatwiej o adaptację. Dobry pedagog, zwłaszcza wieloletni posiada sprawdzone sposoby i wie na czym polega rola nauczyciela podstawówki. Jest pewny siebie i swoich umiejętności, co przekłada się na zaufanie uczniów i porządek w klasie.

Możesz również polubić…