Gdy dziecko kłamie

Małe dzieci nie potrafią często oddzielić wyimaginowanego świata od rzeczywistego. Zdarza im się opowiadać barwne i niesamowite historie. Jest to normalny etap rozwojowy i nie powodu, aby karać malucha za to. Gdy dziecko kłamie mając siedem czy osiem lat lub więcej, należy poszukać przyczyny i spróbować zrozumieć, dlaczego takie zachowanie ma miejsce.

 

Kłamstwo służy zazwyczaj służy w celu dowartościowania się lub jest sposobem na uniknięcie kary. Dziecko notorycznie kłamie, nie dlatego, że jest złe i wredne, ale dlatego, że któryś aspekt jego życia wymaga poprawy.
Dzieci zmyślają na temat stanu posiadania. Rozmowy na tematy finansowe oraz odejście od wszelkich radykalnych form dotyczących zakupów, pomogą dziecku nabrać zdrowego stosunku do spraw materialnych. Gdy dziecko kłamie, że ma fantastyczną grę lub lalkę, zapytajmy czy naprawdę poczuje się lepiej mając taką rzecz. Z drugiej strony, kiedy opiekunowie nie kupują dziecku żadnych zabawek rodzi się w maluchu wstyd oraz poczucie bycia gorszym. Wówczas dziecko notorycznie kłamie. Żadna radykalizacja nie jest dobra w procesie wychowawczym.

 

Gdy dziecko kłamie, może się okazać, że odczuwa samotność. Brak koleżanek i kolegów, a także wycofanie i chłód rodzicielski są powodem, dla którego dzieci uciekają w wymyślone światy.
Dziecko notorycznie kłamie również po to by uniknąć kary. Zbyt surowi rodzice sami powodują, że ich dziecko nie ma do nich zaufania i zwyczajnie się ich boi. Wówczas kłamstwo wydaje się dzieciom jedyną bronią.
Dziecko notorycznie kłamie także wtedy, gdy chce zasłużyć na pochwałę. Na co dzień niewidzialne w szkole i w domu przeżywa gorycz i smutek. Jako istota społeczna pragnie akceptacji i przynależności do grupy oraz dostrzeżenia jego osoby.
Kłamstwo u dzieci zawsze jest wynikiem jakichś niedociągnięć czy wręcz zaniedbań wychowawczych. Gdy dziecko kłamie, kryje się za tym zazwyczaj osobisty dramat lub głęboki smutek. Bez pomocy z zewnątrz dziecko nie będzie w stanie przepracować czy nazwać emocji. Dziecko notorycznie kłamie, ponieważ ma ku temu powód i tylko uważni opiekunowie mogą mu pomóc.

Możesz również polubić…