Eksperymenty edukacyjne

Edukacyjne zabawy dla dzieci nie muszą być nudne. Z pomocą dorosłych dzieci mogą przeprowadzać ciekawe doświadczenia. Jednym z takich doświadczeń chemicznych może być samopompujący się balon. Na początku dziecko powinno do butelki wlać ocet, zaś do pustego balonu wsypać sodę oczyszczoną. Delikatnie zakłada się balon na butelkę, a następnie trzeba przechylić tak, żeby soda dostała się do octu.

Domowe laboratorium

Wtedy balon powinien się sam pompować w wyniku reakcji chemicznej i powstania gazu. Kolejną ciekawą zabawą może być trik ze złudzeniem optycznym. Do tego przydadzą się takie przedmioty jak na przykład okrągły pojemnik, kredki lub farby, korek od wina i szpilka. Poruszając szybko otrzymanego z tego zestawu koło można zaobserwować złudzenia optyczne. Wraz z dziećmi można również przeprowadzać ciekawe doświadczenia fizyczne. Dobrym pomysłem jest na przykład stworzenie Kołyski Newtona. Ogólnie zabawa polega na stworzeniu przyrządu, który mógłby ilustrować takie zasady z fizyki jak zasadę zachowania pędu i energii. Sprawdzi się też świetnie w postaci wyszukanego gadżetu domowego lub dekoracji. Do stworzenia kul można użyć elementów stalowych lub po prostu kasztanów z domowego ogródka. Odchylenie pierwszej kuli powinno spowodować odchylenie się ostatniej. Innym ciekawym doświadczeniem jest zrobienie zabawek z lodu. Klocki takie można uformować z różnych foremek i dolewając do wody na przykład barwniki spożywcze. Barwniki spożywcze nadają się również do zrobienia tęczy w słoiku. Aby zrobić taką tęczę trzeba też dodać na przykład miodu, wody, płynu do mycia naczyń i oleju. W ten sposób możemy pokazać dziecku, że różne ciecze będą miały różne gęstości.