gimnazjum@gim2jaslo.edu.plBIP

ZAPROSZENIE

Zapraszamy kandydatów na uczniów klasy pierwszej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle do udziału w zajęciach adaptacyjnych, które odbywać się będą we wtorki w godz. 1600 - 1645.
Pierwsze zajęcia już 26 IV !

Uwaga uczniowie!czarna krowa w kropki boro
Przed wami czwarta konkurencja z czarną krową w kropki bordo - prezentacja małej formy scenicznej,która odbędzie się 23 maja

Proszę nie wpisywać tej oceny do dziennika, bo mam „szczęśliwy numerek

poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiątek
23 V19, 12 24 V4, 15 25 V3, 25 26 V- 27 V-
30 V23, 7 31 V10, 24 1 VI- 2 VI- 3 VI-

Wywiad z panem Andrzejem Tarką

Uczennice klasy VI a, Emilia Zegarowska i Klaudia Skicka, w ramach zajęć koła dziennikarskiego spotkały się z artystą rzeźbiarzem, panem Andrzejem Tarką. Czego się dowiedziały? Przeczytajcie.

Kim pan chciał być w naszym wieku?

A. TarkaW szóstej klasie podstawówki marzyło mi się zostać marynarzem. Po skończeniu siódmej klasy uciekłem z domu i pojechałem do Gdyni, myślałem, że tam załapię się na jakąś szkołę morską, ale to się wszystko skończyło wielką klapą, bo policja, to znaczy jeszcze wtedy milicja mnie złapała jako łazika po porcie gdyńskim. Potem zamknęli mnie w areszcie zatrzymań i mama musiała po mnie przyjechać, odebrać mnie. I tak ta moja przygoda marynarska się skończyła.

Czy pan od dziecka interesował się rzeźbiarstwem?

Tak, ja mam chyba to po bracie dziadka od strony mamy. Grabowski, który był sławnym artystą: rzeźbiarzem, malarzem, bo moja mama czy ojciec, raczej byli w tej branży nie bardzo. Ani mama, ani tata nie rysowali, a nie żyli długo. Więc ja raczej mam to w genach po bracie dziadka.

Skąd czerpie pan inspiracje?

A. TarkaInspirują mnie twarze ludzkie: cierpiące, zniszczone życiem, chorobami, strasznie smutne, tragiczne twarze. Lubię oglądać twarze ludzkie. Nieraz były takie sytuacje jeszcze dawniej, dawniej, że w pociągu lub w autobusie patrzyłem się na twarze. To były takie ciekawe, ładne twarze i patrzyłem się tak do bólu i bardzo tym zwracałem na siebie uwagę, bo jednak moje oczy, czy tam ta potrzeba kontaktu z tą osobą to bardzo zwracało na siebie uwagę. Przepraszałem ludzi, że tak się wpatruje, bo mają ciekawe i dobre do rzeźbienia twarze.

W jakim materiale pan rzeźbi?

Moja twórczość polega na rzeźbieniu w korze z czarnej topoli, to jest materiał unikalny. Czarna topola rośnie tylko w regionach Białegostoku, to są naprawdę duże drzewa. To jest tak ciekawa kora przypominająca drzewo sandałowe, gęsta, zbita i wychodzą super rzeźby, piękne rzeźby. Rzeźbię jeszcze oprócz tego w lipie, w klonie. Można rzeźbić we wszystkim, no na przykład drzewa owocowe też mają piękną kolorystykę, tylko, że jest to drewno bardzo twarde i bardzo dużo wysiłku trzeba, żeby coś z tego wydłubać.

Ile zajmuje panu wykonanie jednej rzeźby?

A. TarkaOj, wiecie, to jest temat bardzo rozległy, bo ja na przykład robię taką dużą rzeźbę, płaskorzeźby, Golgota - ja tak to nazywam. To jest tak - w środku jest taki rasowy krzyż i ten krzyż otoczony jest powiedzmy 25 lub 30 i taka rzeźba to mi schodzi do miesiąca czasu. Z tym, że jak robię, to nigdy od razu nie kończę rzeźby. Jak zacznę rzeźbić, to zrobię 50 % pracy i potem ją zawieszam i wracam do tej rzeźby po miesiącu czasu czy półtora miesiąca i wtedy kończę. Nigdy nie jest tak, że jak zacznę, to skończę.

A ile wykonał pan rzeźb w swoim życiu (tak mniej, więcej)?

Dużo, bardzo dużo. Nie liczę, nie zapisuję, nie robię katalogów ani nie robię albumów. W każdym razie przez ten okres czasu bardzo dużo, raczej można liczyć na tysiące.

Jakie narzędzia są w pana pracowni?

Ostatnio rzeźbię piłą łańcuchową, takie duże rzeźby. Mam w pracowni mnóstwo dłut, takie większe i mniejsze. Do większych używam także młotka do pomocy. W każdym razie dłuta, bardzo różnego rodzaju i rozmiaru.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy ciekawych inspiracji.

Wcześniejsze wydarzenia: